Yunus Yoga buradan öğrenebilirsiniz.                                                                                                                                                                     

gerçekleşme saatlerini ise buradan öğrenebilirsiniz.

Akademisinde değişik yaş grupları için yoga çalışmaları yapılmaktadır. Akademide uygulanan yoga türü Hatha yogadır. Hatha Yoga hakkında ayrıntılı bilgiyi buradanHatha yoga felsefesi edinebilirsiniz. Yoga grupları çalışma saatlerinin en güncel hallerini buradan öğrenebilirsiniz.

ÇAKRALARIburadanBURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

 

“YOL HARİTASI”

 

YOGA ASANALARININ KURALLARI

Yoga asanalarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsak aşağıda belirtilen kuralları uygulamak gerekir.

1-Sabahlan yogaya baslarken kısa bir duş alın, böylece toprak hattı oluşur, ilk arınma gerçekleşir kendinizi hafif hissedersiniz, yaşamdan zevk alirsiniz, vücutun gözenekleri açılır

2-Akşam saatlerinde yoga asanalaranı mutlaka yemekten önce yapın, en iyisi ne aç ne de tok olun.

3-Asanaları her zaman aynı yerde yapmak faydalıdır, böylece daha önceki yoga uygulamalarınız sırasında oluşan titresimleriniz size geri döner. Yoga mahrem olmalı sessiz bir yerde ,dikkatinizi içeri verebileceğiniz bir ortamda olmalıdır ve kesinlikle konuşmamalısınız yoksa enerjiniz korunamazken, en çok enerjiyi ağızdan ve gözlerden kaçırırsınız.eğer buna uymazsanız başarı hiç bir zaman olmaz,çoğu zaman insan bu uyarılara kulak asmadan  yogaya devam edip sonunda malesef yoga işe yaramıyorlar kanatine varırlar

4-Asanaları rahat kıyafetlerle uygulanmalıdır  tercih edilenler, eşofman, şort ve tayttır, oda sıcaklığı ılık olmalıdır.

5-Asanaları yapabildiginiz oranda yapın, vücutu zorlamayin, yoga mazoşist degildir, vücut hemen esnemez ki, bunun için bir zaman gereklidir. Her gün bir miktar gelişme, derken zamanı geldi mi her sey istendigi gibi olacaktir, Herkesin esneme süresi, her bir asanada değisik sürelerde gerçekleşecektir, birisi bir asanada fizyolojik durumlarından dolayi daha uzun surede hedefe ulaşırken, diğeri hemen hedefe ulaşabilir, hepimiz değisik fizyolojilere sahibiz, yoga bir oyun gibi ,bir yaşam tarzı olmalıdir.

6-Nefesinizin düzenli olmasi için nefesin öne çıktığı meditasyonlarla nefesinizi yükseltin,örneğin :Gourushankar,Dinamik ve Nadabrahma meditasyonları,bu meditasyonları bu web sayfamızın “meditasyon sekmesinden,talimatları ve demoları ile indirebilirsiniz.

7- Yoga asanalan kademeli olarak artırılmalıdır, ve her  beş asanada muhakkak "Shavasana" asanasi ile derin dinlenme haline gelmelisiniz, her yoga çalışmasında ;başlangıçta 5 dakika ,aralarda her beş asanada yine 2 dakika shavasana asanası yaparak dinlenmek gerekir.bu olmazsa olmazdır.

8-Beslenme tarzı hafif yemeklerle olmalıdır ve taze besleyici fakat en iyisi vejataryen yemekler tercih edilmelidir,eger Google’a girip "dunyada en meşhur vejateryanlar diye yazdıgımızda hayretler içinde kalbilirsiniz(“the most famous vegetarians in the world”) ve bütün sevdiginiz isimleri göreceksiniz...

9-Yoga yöntem ve bilimdir,yoga bir din degildir,bütün dinlere saygılıdır,yoga uygulaması yapan kimseler,daha iyi namaz kılar,hiristiyansa daha güzel ilahi söyler,budist ise daha iyi oturur . Yoga inanmadan deneyimsel olarak ögreti verir,başlangıçta kitaplardan yapmak yerine en azından bir ay bir hoca ile uygulama yapılmalı,haftada en az iki kere grup enerjisi ile uygulama olursa ki grup enerjisi ile üzüm,üzüme bakarak kararır ata sözünden yola çıkarak başarı daha çok çabuk gelir ve evde de en az 3 ay uygulama yapılırsa ,asanalar meyvesini verir ve usüline uygun olarak, tam bir irade haliyle ve sabırla

uygulanan asanalar, beyinin kullamlmayan kısımlarım yavaş yavaş uyandırmaya başlar, buna bağlı olarakda kişide gizlenmiş olan potansiyeller ortaya çıkar ve kişi “siddhi” adı ile anılan yeteneklere kavuşur. Kişi, o güne kadar farıkına varmadigi yeteneklerini keşfetmeye başlar. örnegin güzel konusmak ve yazmak, resim yapmak, herhengi bir müzik aletini çalmak, düşünce ve davranışlarına şekil vermekle saglık olur ve huzura kavuşur.

10- Adet zamanlarında, regl döneminde yoga uygulamalarına ara verilmelidir,Bu yogada en önemli konulardan biridir, Bu konuda detay için bize sorabilirsiniz.

11- Hamilelikte. asanalar ilk üç ay boyunca ve normal doğumdan üç ay sonra yapılabilir. Ancak :Nataraj,Kundalini, meditasyonları ve oturarak yapılan tüm meditasyonlar uygulanabilir.

12-Asanalardan sonra hemen suyla temas etmeyin 15 dakika kadar bekleyiniz ve su içmeyin.

13-Asanalardan sonra rüzgârlı bir yerde bulunmayın.

14-Tırnaklarınızı kesiniz ve takılarınızı çıkartın. KESİNLİKLE PARFÜM KULLANMAYINIZ, nefesin (PRANA’NIN) KALİTESİNİ AZALTIR, AKSİ TESİR YAPAR, banyo yapmak için vaktiniz yoksa göğsünüzü yıkayın, tişört değiştiriniz.En güzeli insan kokusudur.

15-Asanalara 5 yaşından önce başlamamalı yoksa kemikler eğrilir ve 65 yaşından sonra hafif yoga asanaları ve meditasyonlar tercih edilmelidir.

16-Evde yaptığınız asanalarda kolaydan başlayarak daha sonra daha zor olanlarını uygulayınız, 7 asana yeter ve kâfidir. Bedenen kifayetsiz olanlar için 4 kolay asana yeterli olur.

17-Erkekler için ve kadınlar için farklı asanalar mevcuttur.

18- Meditasyonlardan sonra yapılan yoga asanaları faydalıdır, 19-HAREKETLER İÇİNDE DAİMA BURUNDAN NEFES ALIP VERİN, AĞZINIZI AÇMAYINIZ.

20-Asanaları gece 12 den sonra uygulamak hiçbir fayda sağlamaz fakat meditasyonlar olabilir bilhassa ”NADABRAHMA MEDİTASYONU” uygundur.

21-yoga uygulamasına başladığınızda, kendinizin efendisi olun, akıntıya gitmeyin, disiplini önde tutun. Yoganın meyvelerini vermeye başladığında çok çekici olacaksınız, sizin bu halinizi çalmaya kalkanların akıntısına kapılmayın, prensip sahibi olun, yoksa mutluluk ellerinizden kayıp gider.yoga bir akrobasi veyahut cambazlık değildir,internetteki showlara aldırmayın,mükemmeliyetçiliğe kapılmayın,yoga hayatımızın küçük bir kısmını kapsamalıdır,yoga ile işimizde ve aşkımızda başarılı olmak bize yeterlidir.

Not: size sunduğumuz bu yoga öğretisi ; kalp,tansiyon bel fıtığı olan kimselere göre bir öğreti değildir,sorunları olanlar hoca nezaretinde uygulamalara başlıyabilirler.bu bir kırmızı çizgidir.